#SREČKANOSEČKA

Mami, stojimo ti ob strani že… 16 let!

S tabo delimo naše nasvete, ki ti podo pomagali skozi obdobje nosečnosti, dojenja in materinstva.

Mini vodič za bodoče mamice

Noseča sem, kaj pa zdaj?

Preberi več

Nega kože v nosečnosti

Preberi več

Melazma

Pogosta vrsta pigmentnih madežev, ki velikokrat nastane tekom nosečnosti

Preberi več

Spremembe na intimnem področju

Preberi več

Poporodno izpadanje las

Preberi več

Nosečnost: več časa za tvojo kožo in spreminjajoče se telo

Nosečnost je poseben čas, poln novih izkušenj in presenečenj. Telo napolnijo ženski hormoni, ki povzročajo različne spremembe, tako v povezavi s kožo kot tudi z lasmi, potenjem, spanjem, čustvi in še in še.

Poznavanje teh sprememb in razumevanje, kako se z njimi spopasti, je ključno za pravilno skrb svojega telesa in odkrivanje novih lepotnih ritualov.

Nosečnost in skrb za kožo

NEGA TREBUŠČKA

Od tretjega meseca nosečnosti dalje koža, predvsem na trebuščku, doživlja velike spremembe, pri čemer lahko pride tudi do pojava strij. Ker se med nosečnostjo koža v hipu raztegne, so strije posledica raztezanja, ki presega elastično sposobnost naše kože.

Preprosto povedano: strije nastanejo zaradi pretrganja elastičnih in kolagenskih vlaken dermisa (usnjica), zaradi česar pride do nastanka brazgotine, ki jo poznamo pod imenom strija.

STRIJE

Kaj lahko storiš?

Dejstvo je, da je skrb za svoje telo s pomočjo negovalnih tretmajev ključna za zdravo in prožno kožo.

Pomembno je, da spodbudiš delovanje elastinskih in kolagenskih vlaken. Obe vrsti vlaken sta ključni za zdravje kože, saj ohranjata njen strukturo, elastičnost in čvrstost.

Kako to dosežeš?

Z uporabo pravih vlažilnih in negovalnih izdelkov, vsak dan. To bo zagotovilo prožnost tvoje kože in preprečilo neprijetne strije. Mi ti svetujemo uporabo Rilastil Stretch marks kreme, ki je št. 1 na področju preprečevanja strij. Največji učinek pa boš dosegla, če se nege lotiš celostno in uporabiš še druge izdelke iz linije.

Te zanima več?

O strijah bi lahko pisali še in še, zato smo pripravili članek le na temo strij, da bo branje nekoliko lažje. Torej, če te zanima kaj so strije, kakšne strije imaš, kako točno nastanejo, itd., te vabimo k branju.

 

 

Vse kar rebiš vedeti o strijah
NEGA KOŽE V NOSEČNOSTI

Pigmentne spremembe na obrazu

Bodoče mamice lahko opazijo pojav neenakomernih rjavkastih madežev na obrazu, ki vztrajajo tudi po porodu. Ta hiperpigmentacija je znana pod imenom melazma.

Gre za hiperpigmentacijo, ki se lahko pojavi v svetlo ali temno rjavi barvi in se pojavlja predvsem na čelu, ličnicah, bradi in nad zgornjo ustnico.

Specifično melazma, povezana z nosečnostjo (namreč lahko se pojavi tudi pri tistih, ki niso noseče), je bolj znana pod imenom kloazma. Ni bolezensko stanje, temveč preprosto sprememba kože, ki je lahko zelo moteča in povzroča nelagodje.

Pri njenem pojavu igrajo ključno vlogo hormonske spremembe, genetska nagnjenost in izpostavljenost soncu pa močno prispevata k nastanku.

Kaj lahko storiš?

  • Zaščiti se pred soncem!!! Ne glede na vreme in letni čas naj te vedno spremlja visok SPF.
  • Še en preventivni ukrep, ki ga lahko sprejmeš, je zdrava prehrana, obogatena z antioksidanti, ki nas ščitijo pred oksidativnim stresom in njegovimi poškodbami celic. Antioksidanti se nahajajo v različnih živilih, kot so sadje, zelenjava in drugi viri.
  • Pomagaš pa si lahko tudi z izdelki, ki na varen način preprečujejo nastanek in zmanjšajo videz že nastalih hiperpigmentacij. Govorimo o dobri skincare rutini, ki ti bo pomagala pri zmanjševanju teh nepravilnosti.

KORAKI

za preprečevanje in bledenje hiperpigmentacij

Več o pigmentacijah si preberi tukaj

Spremembe na intimnem področju

Intimna higiena med nosečnostjo

Ženske vemo, da je nosečnost občutljivo obdobje; vsaka pa se ne zaveda, kakšne fizične in hormonske spremembe prinaša.

Nekatere vrste nelagodja lahko preprečimo in uravnavamo že z dobro intimno higieno.

Zaprtost, uporaba agresivnih mil ter težave pri umivanju zaradi povečanega obsega trebuha so le nekateri dejavniki, ki lahko povzročijo neprijeten vonj, srbenje in nelagodje – to so znaki vnetja na vulvovaginalnem predelu.

Viderage in CLx, ki ga uporablja nosečnica

Vsakodnevna nega

Priprava na porod

pH vrednost tam spodaj

Prva sprememba, ki jo kot nosečnica opaziš, je spremenjen izcedek ali vonj. To je posledica spremembe pH-vrednosti na intimnem področju.

Različni deli tvojega telesa imajo svoje lastne pH vrednosti, vključno s tvojo nožnico. Na naši koži najdeš različne bakterije (dobre in oportunistične), ki sestavljajo zdravo in uravnovešeno kožno mikrobioto.

Ta mikrobiota je odvisna od ustrezne koncentracije pH, ki igra ključno vlogo pri ohranjanju ravnovesja na koži. Če se pH poruši, še posebej na intimnem področju, lahko to privede do vnetij, saj se lahko spremeni sestava mikrobiote in postane bolj naklonjena rasti škodljivih bakterij ali glivic.

Tvoja vaginalna pH vrednost je torej pomembna za preprečevanje okužb in zdravo nosečnost. Pravilen pH pa ustvarja neugodno okolje za razmnoževanje patogenov, kar zmanjšuje tveganje za okužbe.

Katerim praktičnim nasvetom naj sledim?

01

Smer brisanja je pomembna! Kljub velikosti trebuščka moraš vedno čistiti od vulve proti zadnjici in nikoli v nasprotni smeri.

02

Izogibaj se uporabi odišavljenega toaletnega papirja in mila ne uporabljaj več kot le enkrat ali dvakrat na dan, da ne poškoduješ kožne pregrade.

03

Prav tako bi morala v času nosečnosti prenehati z uporabo vložkov (dnevnih), saj lahko povzročijo prebčutljivost.

04

Uporabljaj spodnje perilo izdelano iz bombaža, naravnega materiala brez kemičnih dodatkov ali barvil.

05

Pozorna bodi na zaprtje. Bakterije, ki zastajajo v spodnjem delu črevesja, lahko migrirajo v nožnico in povzročijo okužbe ali druge zdravstvene težave. V primeru zaprtja zato priporočamo, da se posvetuješ s svojim ginekologom.

06

Ne pozabi na pripravo kože presredka! Redna masaža presredka v zadnjih tednih nosečnosti ter uporaba ustreznih negovalnih izdelkov, kot je intimni gel Viderage, lahko izboljšata elastičnost kože in omogočita boljšo prožnost med porodom. Posledično lahko preprečimo ali omilimo resnost poškodb presredka (raztrganine).

SPOZNAJ SE S TVOJO ZAVEZNICO: VIDERMINA CLX LINIJA

NOSEČNOST IN LASJE

POPORODNO OBDOBJE IZPADANJA LAS

Nosečnost je čas velikih telesnih sprememb, ki vplivajo na skoraj vse telesne sisteme, vključno z lasmi. Med nosečnostjo mnoge ženske opazijo, da so njihovi lasje gostejši in bolj sijoči, vendar se po porodu pogosto soočijo z nenadnim izpadanjem las. Ta pojav, imenovan poporodno izpadanje las, je pogost in naraven proces, ki je posledica hormonskih sprememb v telesu.

Kaj se dogaja z lasmi med nosečnostjo?

V času nosečnosti se zaradi povečanih ravni hormonov, zlasti estrogena, spremeni tudi rastni cikel las. Običajno se lasje nahajajo v štirih fazah:

  • Anagena faza (faza rasti)
  • Katagena faza (prehodna faza)
  • Telogena faza (faza mirovanja)
  • Eksogena faza (faza izpadanja)

Med nosečnostjo hormon estrogen podaljšuje anageno fazo, kar pomeni, da manj las vstopi v telogeno fazo. Rezultat tega je, da lasje postanejo gostejši in hitreje rastejo, saj jih manj izpada. Mnoge nosečnice opazijo bolj zdrave in bujne lase prav zaradi tega pojava.

Kaj pa se dogaja
z lasmi po porodu
in na kakšen način lahko
omilimo povečano izpadanje las?

Po porodu pride do nenadnega upada estrogena, kar povzroči, da večje število las hitro preide v telogeno fazo.

To povzroči povečano izpadanje las, kar je pogosto opazno približno tri mesece po rojstvu otroka. Poporodno izpadanje las traja nekaj mesecev, običajno pa se stanje povrne v normalno stanje do šest do dvanajst mesecev po porodu, ko se hormonsko ravnovesje stabilizira, rastni cikel las pa se ponovno normalizira.

Čeprav poporodnega izpadanja las ni mogoče popolnoma preprečiti, obstajajo načini, kako okrepiti lase in pospešiti proces njihovega obnavljanja. Kako?

  • Z uravnoteženo in zdravo prehrano, bogato z vitamini in minerali, ki podpirajo rast las.
  • Z nežnim ravnanjem z lasmi – uporabljaj nežne šampone, izogibaj se toplotni obdelavi las in barvanju.
  • Z redno uporabo izdelkov, namenjenih krepitvi las, lahko pomaga tudi pri hitrejšem obnavljanju las.

KORAKI

za bolj močne in krepke lase

Ta stran uporablja piškotke, da lahko ponudbi boljšo uporabniško izkušnjo. Z brskanjem po strani, se strinjate z njihovo uporabo.